Znovu objevené dochucovadlo
Garum je exkluzivní ingredience, která byla v dávných dobách součástí skoro každého receptu. Pak se na ní zapomnělo a teď, především díky inovátorům z kodaňské Noma lab, zažívá ve světě velký boom.
Výroba je komplikovaná, ale používání gara v kuchyni zvládne každý. Jen si na to zvyknout.
Kuchaři garum omáčky používají tam, kde chtějí pokrm zvýraznit, dodat mu hloubku, slanost a silnou umami chuť. Garum je ale zajímavý ještě jednou věcí. Je totiž jedním z nejžhavějších adeptů pro nahrazování živočišné stravy a může zvrátit návyky velké spotřeby masa. Umí mít totiž chuťové vlastnosti hovězího stejku, ikdyž jím potřete zeleninu.
Hodí se skoro do všeho:
Ve starověkém Římě to měli vychytané. Všude měli obrovské manufaktury s kamennými vanami, ve kterých spolu se solí na slunci fermentovaly malé ryby, většinou i s vnitřnostma a hlavama. Strašně to smrdělo (proto byly výrobny většinou za městem), ale výsledkem byla nejvzácnější ingredience, která ovlivnila dějiny.
My dneska garum děláme moderně, v inkubátoru, s řízenou teplotou a vlhkostí a přesto je to cesta plná neúspěchů a špatných postupů.
S pomocí japonské plísně Koji se doba výroby snížila zhruba na půlku a spolu se solí, vodou a vhodnými podmínkami jde opravdu vyrobit chuťově vyladěná garumka.
Objevování možností gara nás všechny teprve čeká. Erik už vyzkoušel desítky chutí - z pylu, ústřic, kuřecích ořezů, droždí a hub. Ty houbové jsme doladili tak, že vám je chceme nabídnout ke zkoušení. Ve verzi White - lehčí, z bílých žampionů, a ve verzi Black - silné, z hnědých žampionů.
Jsme hrdí, že se nám to povedlo, ale budeme rádi za feedback. Jak vám chutná, jak se s garem v kuchyni sžíváte a jaké další chutě by se vám hodily. Zábava teprve začíná.
A pro gastro provozy máme i větší balení, tak se kdyžtak nebojte ozvat.