Probiotické
Pro nás všechny, co si potřebujeme občas dát količku nebo fantičku existuje o hodně zdravější alternativa. Probiotická limonáda s nízkým obsahem cukru, pěkně naperlená a hlavně chuťově skvělá.
Vzniká s pomocí vodního kefíru, který budete nejspíš znát jako tibi krystaly.
Přestože jsou kvašené, nijak specificky nezapáchají, nemají ostrou kyselinku jako třeba kombucha a připomínají jemný mošt. Chutnají tak dětem i fermentačním laikům.
V dobrých restauracích se často používají jako nealko alternativa vinného párování, bio hackeři si jejich pitím cíleně doplňují střevní obsazení a my ostatní z nich máme dobrý pocit. A to hlavně proto, že jsme si dali místo známé plechovky něco živého.
U nás tibi limonády vyrábíme z dobré oslazené vody (cca 65g cukru na 1l) se symbiotickou kulturou kvasinek a bakterií. Podobně jako třeba kombuchu, jen místo slizké placky se používají podobně slizké průhledné krystalky.
Voda by měla být odstátá nebo filtrovaná (ať v ní není chlor), ale neměla by být moc měkká - kefír se totiž živí minerály.
Při primární fermentaci do oslazené vody přidáme kefírové krystalky a fíky, které nám ještě posílí přítomnost minerálů. Necháme to při pokojové teplotě a za přístupu vzduchu zhruba dva dny prokvasit. Tím se nám přirozeně sníží obsah cukru zhruba na 30g na 1l a zvýší obsah kyselin.
Následně zcedíme vodu od krystalů, ty si schováme na další várku a začíná zábava.
Druhá fáze fermentace otevírá nekonečné možnosti. Díky chuťově neutrálnímu základu můžeme do prokvašené tibi vody přidat cokoli. Čerstvé nebo sušené ovoce, zeleninu, pyré, sirupy, byliny, houby, jehličí, větve, prostě cokoli, co má nějakou chuť a vůni. Některé kombinace a množství budou nepoživatelné, jiné dokonalé.
My máme každou chvíli jiné příchutě. Pár promyšlených, a spoustu spontánních. Snažíme se spotřebovávat i různé odpady z freshů, ve šlupkách a jadřincích nám zůstává hodně chuti a prospěšných látek. Máme v tom ale ještě co dohánět, úplná bezodpadovost a cirkulace je pro nás pořád velké sousto budoucnosti.
Tibi vodu s vybranými ingrediencemi pak zavřeme na další den, dva do lednice. Tam nám to buď vymaluje vnitřek nebo to stihneme vyndat, scedit od surovin a nalahvovat.
Jestli si rádi hrajete, chyťe na Jungmaňáku Dušana Pavelku. On vám dá tibi krystaly a můžou začít vaše domácí experimenty. Pijte s mírou a nezapomínejte, že jde o živý nápoj. Umí ze sklenice utéct sám přes víčko nebo i přes tlusté sklo, tak si dávejte pozor.
Naše tibiny obsahují tyhle kvasinky:
Hanseniaospora valbyensis, Lachancea fermentati, Saccharomyces cerevisiae a Zygotorulaspora florentina
A pak tyhle bakterie:
Lactobacillus, L. brevis, L. casei, L. hilgardii, L. hordei, L. nagelii, Leuconostoc, L. citreum, L. mesenteroides, Acetobacter, A. fabarum, A. orientalis, S. lactis a Streptococcus (nebojte, nejsou to ty patologické druhy, co způsobují infekci)