Neskutečný
Je bez debat, že česnek léčí. Čerstvý syrový česnek ale spoustě lidem přidělává žaludeční obtíže. Smažený nebo vařený zase ztráci spoustu ze svých prospěšných vlastností.
A pak je tu ještě jeden proces, který česneku dodá ještě další benefity.
Zjednodušeně by šlo říct, že je to fermentovaný česnek. Není to ale úplně pravda. Houby a bakterie, díky kterým dochází k fermentaci, nepřežijí vyšší teploty. A černý česnek se dělá při 60°C a kontrolované vlhkosti 6-8 týdnů.
Když nám to nekvasí, jde tedy o chemický proces. Klasickou Maillardovu reakci - fenomén, co může třeba za křupavé stejky, pyrolýzu, co nám rozkládá cukry, a karamelizaci. Na všechny tyhle procesy jsme zvyklí z pánvičky, ale umí probíhat taky ve výrazně nižších teplotách, když si na to počkáme. A my jsme trpěliví.
1. Díky pomalému černání získává spoustu antioxidantů, co v čerstvém česneku nejsou. I když to slyšíme všude a máme na to už vypěstovanou reklamní hluchotu, antioxidanty potřebujeme.
2. Pomáhá optimalizovat cholesterol a cukr v krvi, zmenšuje riziko srdečních i mozkových onemocnění, čistí játra. Jsou studie i na pozitivní efekty při boji s rakovinou. Prostě je to superzdravá potravina.
3. Je to výrazné dochucovadlo, které používají šéfkuchaři po celém světě. A naučit se s ním pracovat doma není nic komplikovaného.
U nás vzniká ve fermentačním boxu na Jungmaňáku pod dohledem Erika. Balíme ho do malé skleničky, ať si to můžete vyzkoušet. Je lepší mít jí v lednici nebo prostě na chladném a spíš temném místě, vydrží ale klidně rok. Tak ho zkuste, k dostání je na Jungmaňáku v nové dochucovadelní lednici nebo zanedlouho v appce.