Ten

Pravý kefír

Spousta lidí nesnáší kefír. Patříte-li mezi ně, tak to prostě zkuste hecnout. Pití kefírů má tolik benefitů, že to za to úsilí stojí. A pravděpodobně to bude jako s koprovkou. Prostě jste jenom jako děti dostávali o něco hnusnější verzi, možná to vlastně ani nebyl kefír.

Intolerance na laktózů se nekoná

Až 20% evropské populace trpí laktózovou intolerancí. V Praze to sice podle spotřeby rostlinných mlék v kávě vypadá, že jí má 95% lidí, ale pro vás všechny máme dobrou zprávu - kefír je kvašený nápoj. Tím pádem je v něm laktóza (mléčný cukr) rozložená a kysaný výrobek má v sobě spoustu bakterií a enzymů, které podpoří její správné strávení.

Jen pro jistotu - laktózová intolerance není to samé jako alergie na bílkovinu kravského mléka. Pokud máte tu, bohužel nesmíte mléčného vůbec nic.

Proč tedy pít kefír

1. jeden z nejvýznaměnších přirozených zdrojů vitaminu D a vápníku (ddd je okolo 1000mg / 100g kefíru). Využitelnost vápníku v těle je k tomu ještě asi 7x vyšši než u rostlinných zdrojů

2. je fermentovaný - tedy ceníme si ho hlavně kvůli obsahu bakterií mléčného kvašení (lactobacillus, bifidobacterium), které potřebujeme pro správné osídlení střev

3. chuť vás vrací do dob původních a čistých surovin. To je skill, který jsme do velké míry ztratili a dává smysl ho znovu objevovat.

Naskočte do toho

Pravidelně - a to neříkáme, abychom z vás vytahali víc peněz. Klidně kupujte i kvalitní kefíry v supermarketech. Většinou to není nic hrozného.

Neochucené - nebo jenom čerstvým ovocem, medem, ideálně pod vaší kontrolou. V dochucovadlech bývá skrytý problém.

Pomalu - nepřehánějte to. Postupně začleňte kefíry do svých návyků. Vyzkoušejte si, co s vámi dělají na lačno nebo naopak jako příloha k jídlu.

Pestře - udržujte pestrost mléčných výrobků podobně jako třeba ze zeleniny taky nejíte celý rok jenom celer. Kombinujte zdroje, zkoušejte kozí produkty.

A tady ho máme

Jeden čistý, správně nakyslý, připraven pro fajnšmekry nebo vaše preferované dochucování ovocem, zeleninou nebo klidně sirupem. Druhý ochucený, ať to nemusíte řešit. Tím co nám zrovna přijde pod ruku a baví nás. Užívejte!