Jak do sebe ládovat víc zeleniny
Víc zeleniny pomůže každému. Je málo lidí, kterým ne. A čistě statisticky asi nepatříte do skupiny lidí, kteří mají ve svém jídelníčku zeleniny dostatek.
Jsou typy lidí, kteří se nechají vyšetřit v laborce. Tam jim mimo jiné spočítají, kolik do sebe mají dávat gramů zeleniny, kdy přesně jí jíst, jak jí obměňovat a s čím jí kombinovat. Jsme původně z IT, taky rádi měříme, počítáme a pracujeme s daty, ale tady to podle nás nedává moc smysl. Dokud nebudeme realtime umět měřit věci, o kterých se teprve dneska dozvídáme, že vůbec existují (jako třeba střevní mikrobiom), tak nám nejlepší výsledek doručí selský rozum a náš pocit. Oboje je léty vytříbený zdroj dat, který není radno vynechávat. A samozřejmě, že se těšíme na nové Apple Watch s měřením cukru v krvi.
• Nutně jí potřebuje vaše střevo a jeho obyvatelé. Jim ale nejde jen o množství, ale hlavně o pestrost. Čím víc různé zeleniny sníte, tím víc druhů vlákniny získá vaše střevo. A s ní do sebe dostanete víc druhů vitamínů a minerálů. Takže ideálně v jednom týdnu sníst 30-40 druhů rostlin.
• Budete mít díky ní lepší náladu, budete hubenější, vyspalejší, krásnější a vydržíte tu déle (*zavádějící).
• Budete mít míň chutě na sladký a jiné prasárničky. Čím více jíte zeleniny, tím méně zbyde prostoru pro nezdravé jídlo.
• Vitamíny a minerály se vám budou vstřebávat lépe a přirozeněji než v tobolkách.
• Ušetříte za tobolky a doktory.
• Pravděpodobně se posunete blíž k zábavnějším způsobům stravování - začnou vás zajímat kvašené věci, budete zkoušet divoké byliny, začnete rozeznávat umami chutě.
• Cukr v krvi vám nebude lítat nahoru a dolu, jako když vypijete půllitr pomeranče. Zelenina má nižší glykemický index než ovoce.
• Pomáhá od překyselení organismu. Většina z nás má díky stresu a ne úplně doladěné stravě překyseleno. Díky tomu nám v těle snadněji vznikají záněty a různé další problémy. Přirozeně má být krev mírně zásaditá a zelenina (hlavně ta zelená) pomáhá k neutralizaci nebo dokonce mírně alkalickému prostředí. A pozor, pH potraviny nerovná se to, co způsobí. Například citron má kyselé pH, ale působí v těle alkalicky.
Nejsme příznivci nízkokalorických diet. Nepřijde nám rozumné jíst obden mekáč, každý den maso a pak si dát týden na zelenině a vodě (trochu jiné je to s pořádnými nebo přerušovanými půsty, ale o tom se rozpovídáme jindy). I když to krátkodobě zafunguje, nikdo vám nezmapuje, co všechno jste si tou dlouhodobou podvýživou rozhodili. Klíč je pozvolnost a pravidelnost. Dostaňte to do každého dne. Trochu zeleniny navíc. Tu mrkvičku, tu salát, tu kousek řepy. A necheatujte - brambor jíte dost i tak, těma to nedoženete. Ale meloun si klidně dejte, je to zelenina (btw ta vláknina v melounu prokazatelně posiluje stěnu střev, léčí se s ním ledviny apod.)
Na to přijdete postupně sami. Pokud jste na to už nepřišli. Ne všechno, co se vypěstovalo v okolí 5km od vašeho bydliště je dobré. Ale aspoň trochu řešit, jestli to jelo přes půl zeměkoule nebo jestli tou koupí podporuju někoho v okolí, je obecně asi rozumné. Ne všechno bio a koupené na farmářských trzích je lepší, ale třeba strouhat si do jídla nebio citrónovou kůru není úplně nejlepší nápad (pesticidů z kůry cistrusů je dobré se zbavovat octem, ale třeba imazalilu se ani tak nezbavíte). My se řídíme hlavně chutí. A ono to přirozeně bývá často sezónní, lokální a bio.
Ale nebuďme rigidní - občas si taky řekneme, že tentokrát to k nám prostě pojede přes celý svět a užijeme si to, protože je to prostě moc dobrý a stojí to za to.
Začněte. A kdybyste s tím chtěli pomoct, napište nám a my si u vás nastavíme třeba dvakrát týdně odběr půllitru odšťavněné zeleniny. Na začátku možná v kombinaci s ovocem, ať to zvládnete. Dovezeme dopoledne po Praze. Upíjejte pomalu.
Text dal dohromady Pavel Fuchs a Jana Jelič, tak kdyby vám přišlo něco špatně nebo zavádějící, pište prosím. Fotil pan Dan Dujsik. Modelka za pultem: Kristý.