každý den
Octu se všichni bojí. Dejte mi pár kapek do salátu, ale pít to nebudu. Do tunningu trávení přitom máloco zapadá tak dobře, jako jablečný ocet.
Možná jste ještě neměli jiný ocet než ten za 30Kč z Albertu, kterým se čistí záchody a polévá tlačenka. Možná dobrý ocet znáte, ale nic vás nenutilo ho zařadit do svých návyků.
Každopádně - bude to bolet, ale stojí to za to!
Když máte dlouhodobě vyšší cukr v krvi, řítíte se do propasti propojených problémů, ze které se v pozdějším věku špatně utíká. Přebytečný cukr se nabaluje na cévy a postupně likviduje nervová vlákna. Proto cukrovkáři necítí prsty a odumírá jim noha.
Kromě klasického pohybu, života v horách a dalších těžko aplikovatelných rad, si můžeme navyknout snižovat cukr dobrým prokvašeným octem.
Pro rozproudění střevní aktivity, posílení imunity je dobré pít ocet na lačno, spíš před jídlem než po něm. Má to podobný důvod jako čištění zubů před snídaní. Ocet je antimikrobiální, takže zlikviduje bakterie, které se nám přes noc namnožily v puse.
Kvůli sklovině je ale důležité zapít shot octu čistou vodou a spláchnout tak kyselost. Anebo si ho rovnou naředit do vody. Není to žádný projev srabáctví a pomůže vám to stejně.
Asi nejzábavnější octový drink s dlouhou tradicí je Drátěnka - 1:1 ocet s rumem a nalámaným párátkem. Výborný drink pro zvětšení střevní propustnosti.
Kromě toho jsou tu ale Shruby. Ocet s ovocnou složkou a vodou. Komplexní, zábavný s nekonečnem kombinací. U nás na Jungmaňáku máme točený shrub na nitro baru, pokaždé jiný.
Jestli se vám i po desátém pokusu zvedá kufr, nepomohlo ani ředění vodou, ani menší dávky, prostě to nepijte. Tělo si nakonec samo řekne, co je pro něj dobrý nápad a co teď zrovna nedá. Jen na ocet nezanevřete úplně a zkuste to třeba v jiném ročním období.
A všem těm, co si zvykají, pevnou vůli! Stáří vám poděkuje.