Suplementujeme

D3+K2

Vitamínu D3 máme všichni málo. V našich podnebných pásech je jenom pár měsíců, kdy ho umíme syntetizovat přirozenou cestou ze slunečního záření. Ale museli bychom být mnohem víc venku. Přes poledne, bez opalovacího krému a každý den. A z jídla se nám vytratily hromady tvarohu, ryb a placek s kvašeným zelím, takže svých potřebných 1000 iu (česky “mezinárodních jednotek”) prostě musí většina z nás doplňovat.

D3: Psychická pohoda a kosti ve formě

V odborných kruzích se píše, že vitamín D je spíš než vitamín steroid nebo hormon a má tak v těle na starost hrozně moc věcí.

My si to zjednodušujeme na takové tři pochopitelné přínosy:

1. Psychické zdraví - když svítí víc slunce, máme se líp. Easy. Ale opravdu je přímá souvislost mezi hladinou vitamínu D a depresemi.

2. Vápník v těle - jedna z hlavních funkcí vitamínu D je vstřebávání vápníku do krve. Ten nezbytně potřebujeme jako stavební prvek do kostí, zubů, kloubů i svalů. Bez něj nastupuje tak častá osteoporóza a s ní už to pak nedoženeme.

3. Protizánětlivý a protivirový - i proto se teď v dobách covidu a různých infekcí tak moc skloňuje. Vitamín D posiluje imunitu a taky snižuje buněčný růst, který podporuje vznik rakoviny.

K2: Vápník patří do kostí

Nic není úplně černobílé. Vápník v těle nám taky může nasekat dost problémů. Hlavně když se usazuje v měkkých tkáních - mozku, tepnách a cévách, to pak může za různé kardiovaskulární problémy. K2 je uklízeč vápníku do kostí, zubů a na další potřebná místa, od vápníku čistí i plíce a ledviny.

Je na to docela zajímavá studie z Rotterdamu - asi 5000 lidí nad padesát let zvýšilo zásadně přísun K2 a o 50 % se jim snížila úmrtí související s kardiovaskulárním onemocněním.

V naší stravě je K2 poměrně vzácný (je vesměs jenom v hodně tučných mléčných výrobcích a fermentovaných potravinách), málokdo ho má dostatek a proto dává smysl ho doplňovat s vitamínem D.

Pár rad na závěr

Nejsme příznivci zobání pilulek, hledáme spíš přirozené cesty, jak být v pohodě. U vitamínu D a K to ale bez suplementace u většiny z nás nejde moc dobře zvládnout.

- zkuste si nechat změřit hladinu vitamínu D u doktora. Je to opruz, ale máloco stojí za to, jako tohle. Budete vědět, jak na tom jste.

- jezte cíleně víc ryb, tučné mléčné výrobky, mák, zelí, fermentované potraviny všeho druhu, překonejte svůj odpor k játrům a občas si je dejte

- hýbejte se a buďte venku na sluníčku. Vezměte místo tramvaje Rekolo, jděte pěšky

Konec chytrých rad, my jdeme freshovat. A řekněte si, klidně vám dáme kapku oleje D3+K2 na lžičku nebo do vašeho nápoje. Na Jungmaňáku jsme na to ready. Ať jsme zdraví!